Konzervirajte aronijo na 5 preprostih načinov

domov » Konzervirajte aronijo na 5 preprostih načinov

Konzervirajte aronijo na 5 preprostih načinov

  • Kmetijstvo in živinoreja, koristne informacije

Konzervirajte aronijo na 5 preprostih načinov. Aronija je neverjetno nezahtevna in zelo produktivna rastlina. Vsako leto tudi obilno rodi, pridelek le dveh ali treh dobro razvitih rastlin pa se meri v vedrih.

Sveže aronije ne morete jesti preveč: je precej trpeka in se ne razlikuje po sladkosti. A hkrati ima aronija veliko uporabne lastnosti, zato ga ne smete prezreti. Poleg tega vsega tega bogastva ni tako težko spremeniti v raznovrstno okusno ozimnico.

Obstaja veliko načinov za predelavo zrelega pridelka aronije. Sedaj si bomo ogledali le nekaj izmed njih. Upamo, da vam bodo dovolj!

1. Sušenje in zamrzovanje aronije


Sušenje in zamrzovanje aronije

Metoda je lažja, kot si lahko predstavljate. Plodove morate samo izbrati, odstraniti poškodovane, odstraniti peclje in vse vrste odpadkov ter jih nato razložiti na primerne mreže za sušenje.

Če je zamrzovalnik zaseden z drugim sadjem, zelenjavo, gobe – to sušenje je najboljša metoda za vas. Ko so jagode aronije dobro posušene, jih morate dati v papirnate vrečke. Ko jih želite uporabiti, jih čez noč namočite v posodo z vodo. So kot novi!

Zamrzovanje je še en zelo priročen način za pravilno shranjevanje aronije. Očiščena aronija preprosto položite v plastične vrečke in jih zložite v zamrzovalnik. Naredite manjše porcije, da jih boste lažje odtajali. Pred uporabo jih le za 1 uro namočite v mlačno vodo. Ne boste vedeli, da to niso sveže nabrane jagode!

In kako uporabiti posušene ali zamrznjene jagode aronije? Imate veliko možnosti: dodajte čaju, pripravite kompot, naredite tinkturo, zdravilne napitke in poparke. Lahko celo storite marmelada iz aronije. Skratka, sušenje in zamrzovanje sta odlična načina za konzerviranje aronije za zimo, če trenutno nimate časa iz nje kaj skuhati.

2. Kompoti – primerno konzerviranje aronije


Kompoti - primerno konzerviranje aronije

Izdelava aronijin kompot je tudi preprost in dokaj hiter način žetve. Aronijin kompot lahko pripravimo brez dodatkov; iz jabolk, hrušk ali sliv z aronijo (v poljubnih razmerjih); iz aronije z maline ali šipek.

Z univerzalnim lahko pripravite kateri koli kompot sladkorni sirup: 0,5 skodelice sladkorja na 1 liter vode. Olupljeno in dobro oprano sadje preprosto razporedite po pripravljenih kozarcih. Prelijemo jih z vrelim sirupom in kozarce dobro privijemo s pokrovi, jih s pokrovi obrnemo na glavo in pokrijemo z odejo. Ko se ohladijo, so pripravljeni za shranjevanje v kleti.

Obstajajo tudi težji recepti za tiste, ki imajo radi kulinarične eksperimente. Tukaj je nekaj primerov!

3. Sok aronije za zimo – okusen in uporaben


Sok aronije za zimo - okusen in uporaben

Najlažji in najhitrejši način je priprava soka v sokovniku. Kombinirate lahko tudi sok aronije in jabolka. Izbira je, le sprijazniti se je treba z njo.

Za pripravo aronijevega soka – olupljene in oprane jagode zmeljemo v strojčku za mletje mesa ali v kuhinjskem robotu. Dobljeno maso segrejte in držite pri temperaturi +60…+70 stopinj 10-15 minut. Dodajte vodo v razmerju 3/4 skodelice na funt pulpe, premešajte in nato iztisnite sok.

Precedite skozi več plasti gaze, segrejte na +75…+80 stopinj, ponovno precedite. Nato zavremo, vremo 2-4 minute in nalijemo v pripravljene kozarce. Pasterizirajte pri +85 stopinjah: za 0,5 litrske kozarce – 15 minut, 1 liter – 20 minut.

4. Tinkture, likerji in vino – konzerviranje aronije


Likerji in vino - konzerviranje aronije

Tinktura je pripravljena na preprost način. Trilitrski kozarec napolnimo z očiščenim sadjem, dodamo sladkor po okusu in zalijemo z vodko – sadje naj popolnoma pokrije (potrebnega bo približno 1,5 litra). Posodo zapremo s pokrovom, dobro pretresemo, da se vse premeša, postavimo v temen prostor (na primer v omaro). In pozabljamo.

Ko se spomnimo tinkture (bolje je, da to storimo ne prej kot mesec dni) – vzamemo kozarec, odcedimo in precedimo tinkturo. Pripravljeni smo! Pozimi, ko ni več svežih sadežev, tinkturo pripravimo iz posušenih (seveda nam v tem primeru kozarca ni treba napolniti do vrha) ali zamrznjenih – ne izpade nič slabše.

Tudi z vinom ni posebnih težav. Lahko je narejen iz soka ali celega sadja. Surovino je dobro zmleti. Nato dodamo sladkor (približno kilogram na vedro mletega sadja), premešamo, zapremo pokrov, pustimo, da fermentira. Enkrat na dan premešamo.

Po 3-4 dneh, ko je sok dobro ločen od pulpe, ga prelijemo v steklenico, pod rokavico. Na tej stopnji okusimo “polizdelek” in po potrebi dodamo sladkor in vodo (ali ne dodamo – to je ustvarjalni proces). Ko se aktivna fermentacija ustavi, vino iztisnemo iz usedline in ga postavimo v klet. Po zbistrenju ponovno previdno odcedimo, filtriramo in ustekleničimo.

Obstaja še lažji recept za vino iz aronije:

Sadje očistimo in oplaknemo, damo v stekleno posodo, potresemo s sladkorjem, prelijemo s toplo vodo. Za 4 kg sadja boste potrebovali 300 g sladkorja in kozarec vode. Zaprite posodo s pokrovom ali si nadenite rokavice. Postavite za en mesec v temnem prostoru, vsak dan pretresite posodo. Po enem mesecu končno vino odcedimo, filtriramo, po potrebi dodamo sladkorni sirup po okusu in ustekleničimo.

5. Konzerve in džemi – konzerviranje aronije


Konzerve in marmelade iz aronije

Tako kot kompote lahko tudi marmelado pripravljamo samo iz aronije, lahko pa jo mešamo z drugim jagodičevjem ali sadjem. Klasika – marmelada iz jabolk in aronije, razmerja so poljubna, po okusu. Na primer: marmelada iz aronije in jabolk.

Jabolka skupaj s sadjem zmeljemo v sekljalniku in skuhamo s sladkorjem (1:1 ali malo manj). Če tako maso kuhamo dlje, dobimo marmelado. Tukaj je še en zanimiv recept za marmelado:

Marmelada iz aronije in kutin – za 1 kg aronije potrebujete 400 g kutine, 1-1,5 kg sladkorja in kozarec vode. Dobro oprane plodove prelijemo z vodo in kuhamo pod pokrovom na majhnem ognju. Dodamo sladkor in med stalnim mešanjem kuhamo še 5-10 minut, da se ne zažge. Dodamo drobno narezano kutino in kuhamo do mehkega.

Če na vrtu še nimate aronije, je čas za sajenje. Tukaj je kako gojiti aronijo na vrtu in za kaj jo uporabiti!

Sledite nam na naši Facebook strani za več uporabnih stvari!

Koristne lastnosti aronije in kontraindikacije

Koristne lastnosti aronije in kontraindikacije

Koristne lastnosti aronije in kontraindikacije. Aronija (Aronia melanocarpa) je znano jagodičje. Nezahteven in trpežen, spomladi razveseljuje oko z obilnim cvetenjem, jeseni pa se njegove veje upognejo k tlom pod težo žetve. Toda preden uporabite te uporabne plodove, se morate prepričati, da nimate intolerance. Lepa…



Kako pripraviti Bazaronijo - odlična pijača in nova poletna uspešnica

Kako pripraviti Bazaronijo – odlična pijača in nova poletna uspešnica

Kako narediti Bazaronio – novo odlično pijačo, ki vas bo osvežila poleti. V vročih poletnih dneh si lahko doma pripravimo osvežilno in edinstveno pijačo – bazaronijo. Potrebujemo samo bezgove cvetove, aronije (suhe ali sveže), med (sladkor), limone in zelišča. Poleg tega, da je tonik, bo sok Bazaronia…



Kako shraniti aronijo za zimo - koristni nasveti in ideje

Kako shraniti aronijo za zimo – koristni nasveti in ideje

Kako shraniti aronijo za zimo – v mesecu avgustu in septembru začnejo plodovi aronije zoreti. Ker se ti trpki sadeži zelo malo uporabljajo sveži, moramo videti, kako jih shraniti za prihodnjo uporabo. Možnosti shranjevanja aronije imamo kar nekaj, zato bomo sedaj…


Vir in fotografije: 7dach.ru

Oznake:kako shraniti aronijo za zimo, konzerviranje aronije, sok aronije