Ustrahovanje v šoli vodi v zdravstvene težave v prihodnosti

Zloraba v otroštvu lahko povzroči zdravstvene težave v odrasli dobi, opozarjajo raziskovalci. Glede na študijo, objavljeno v reviji Psychological Sciences, lahko travma iz otroštva, ne glede na to, ali ste nasilnež ali nasilnež, povzroči negativne zdravstvene, psihološke in finančne izkušnje kot odrasli.

Študija je spremljala več kot 300 otrok od prvega razreda (starih med pet in sedem let) do zgodnjih 30 let. Raziskovalci so ugotovili, da moški, ki so bili v otroštvu nasilni, pogosteje kadijo cigarete, uživajo marihuano, doživljajo stresne situacije in postanejo agresivni 20 let pozneje.

Po drugi strani pa so imeli možje, ki so bili v otroštvu zavirani, več finančnih težav, čutili so, da so obravnavani bolj nepravično kot drugi in so bili manj optimistični vase.

Raziskovalci so domnevali, kot so pokazale prejšnje podobne študije, da lahko jeza in umor povzročita zdravstvena tveganja, kot je srčna bolezen, in da so bili tako tisti, ki so bili nasilneži, kot tisti, ki so bili zavirani, izpostavljeni večjemu tveganju, da bodo kasneje razvili resno.

Tisti, ki so bili huligani, so agresivni tudi kot odrasli, tisti, ki so bili ustrahovani kot otroci, pa se počutijo nepravično obravnavani tudi, ko odrastejo., je povedala Karen Matthews, vodilna raziskovalka z Univerze v Pittsburghu. Obe skupini sta imeli v življenju kot odrasli veliko stresa, zato je učinek otroške zavore dolgotrajen.

Tormoz v učilišče

Dolgoročna študija se je začela leta 1987 in 1988 in je spremljala približno 500 dečkov v Pittsburghu. Več kot polovica udeležencev prvotne študije je bila temnopolta in raziskovalci ugotavljajo, da so bili rezultati podobni tako za črne kot bele moške.

Dečke so redno ocenjevali, od otrok pa so učitelji zbirali tudi podatke o njihovem obnašanju, ko so bili dečki stari med 10 in 12 let. Od 500 prvotnih udeležencev jih je 300 izpolnilo vprašalnike o stopnji stresa, zdravstvenem in socialno-ekonomskem statusu. V laboratoriju so testirali približno 260 zdravih. Raziskovalci ugotavljajo, da mnogi prvotni udeleženci kasneje niso mogli sodelovati, ker so bili upokojeni ali zaprti.

Avtorji predlagajo, da bi morali otroci, ki so v nevarnosti, da postanejo nasilneži ali ki bi lahko postali nasilneži, imeti koristi od zgodnjega posredovanja, da bi zagotovili dolgoročne koristi za psihosocialno in fizično zdravje.

Poglej več
Facebook
Ljubimi
Twitter
Pinterest